Dance Festival Results 2016

Ballet student Balla Han

Congratulations to our dance teachers, Ms Ashley, Ms Cristi, Ms Lauren, Ms Lucienne, Ms Joey and Ms. Kylah, and their students who participated in this year's festivals! As usual, they performed exceptionally well with outstanding results.

Acrobatic Dance

The Scientist (Acro Performance Class)
Second Place, Peak Invitational Dance Competition
Second Place, Dance Power

Ballet

Adventure (Intermediate Ballet Festival Class)
First Place and Judge’s Choice Award, Dance Power
Second Place, Festival du Ballet
Second Place, Surrey Festival of Dance
Second Place, Peak Invitational Dance Competition 

Movement (Intermediate Ballet Group: Faith, Miriana, Sophie, and Petra)
First Place, Peak Invitational Dance Competitions
Second Place, Festival du Ballet 

Reflections (Upper-Intermediate Ballet Festival Class)
First Place, Festival du Ballet
First Place, Peak Invitational Dance Competition
First Place, Surrey Festival of Dance 

Voyage (Upper-Intermediate Ballet Festival Class)
First Place, Festival du Ballet
First Place, Spirit Award, Highest Scoring Group, Cash Award & Trophy, Peak Invitational Dance Competition
Second Place, Surrey Festival of Dance 

Lina B. Solo
First Place, Festival du Ballet 

Bella H. Solo
First Place, Peak Invitational Dance Competition
First Place, Festival du Ballet 

Faith M. Solo
Second Place, Peak Invitational Dance Competition
Third Place, Festival du Ballet 

Natalie Q. Solo
First Place, Festival du Ballet 

Hip Hop

7 Up / 6th Sense (Hip Hop III Class)
Silver, Dance Power
Fourth Place, Peak Invitational Dance Competition 

Groove Crew (Junior Hip Hop Class)
Silver, Dance Power 

Move (Hip Hop I Class)
Silver, Dance Power 

Nicole C. Solo
First Place, Peak Invitational Dance Competition
First Place & Trophy, Pacific West Performing Arts Festival
High Silver, Dance Power 

Done Deal (Nicole & Janelle Duet)
First Place, Peak Invitational Dance Competition
First Place, Pacific West Performing Arts Festival
Silver, Dance Power 

Funk Squared (James & Michelle Duet)
First Place, Peak Invitational Dance Competition
First Place, Pacific West Performing Arts Festival

Song & Dance and Stage

Black Coffee (Choreography 2 Class)
First Place & Trophy, Pacific West Performing Arts Festival 

Hard Knock Life (Song & Dance Class)
First Place & Trophy, Pacific West Performing Arts Festival
Silver, Dance Power

Tap 

You Can’t Stop the Beat (Tap 2 Class)
First Place, Peak Invitational Dance Competition
Second Place, Dance Power

Jazz, Lyrical & Contemporary

Aha! (Choreography 1 Class)
High Silver, Dance Power
Fourth Place, Peak Invitational Dance Competition 

Bravado (Lyrical Class)
First Place, Peak Invitational Dance Competition
Second Place & Silver, Pacific West Performing Arts Festival
Silver & Show Must Go On Award, Dance Power 

Earth (Choreography 2 Class)
First Place, Peak Invitational Dance Competition
Silver, Dance Power 

In the Clouds (Advanced Contemporary Class)
First Place & Spirit Award, Peak Invitational Dance Competition
High Silver, Dance Power 

Midnight (Thursday Jazz Technique Class)
First Place & Trophy, Pacific West Performing Arts Festival 

Renegades (Jazz II Class)
First Place, Pacific West Performing Arts Festival
Silver, Dance Power 

Trickle, Trickle (Jazz I Class)
Silver, Dance Power 

Holly D. Lyrical Solo
Fourth Place, Peak Invitational Dance Competition 

Nikola G. Jazz Solo
Gold, Dance Power
Second Place, Peak Invitational Dance Competition 

Lia J. Jazz Solo
Second Place, Pacific West Performing Arts Festival
High Silver, Dance Power

Ashley K. Contemporary Solo
First Place, Peak Invitational Dance Competition 

Ashley K. Jazz Solo
First Place, Pacific West Performing Arts Festival
High Silver, Dance Power 

Kadia K. Contemporary Solo
First Place, Peak Invitational Dance Competition
Gold, Dance Power 

Jaimie L. Contemporary Solo
First Place, Top 10 Overall Solo, Level 2 Fourth Highest Scoring Soloist Age 11+ Years & Cash Award, Peak Invitational Dance Competition
High Silver, Dance Power 

Rebecca S. Lyrical Solo
Silver, Dance Power
Fourth Place, Peak Invitational Dance Competition 

Alex T. Lyrical Solo
Silver, Dance Power 

Alison T. Jazz Solo
Silver, Dance Power 

Fiona Z. Lyrical Solo
Silver, Dance Power
Fourth Place, Peak Invitational Dance Competition 

The Escapees (Lia, Ashley & Jaimie Jazz Trio)
First Place & Top 10 Overall Duo/Trio, Peak Invitational Dance Competition
First Place & Trophy, Pacific West Performing Arts Festival
Gold, Dance Power